Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego online?

kurs jezyka angielskiego online 450x377W trakcie swojej edukacji poznałem mnóstwo osób, które siedząc na lekcjach angielskiego w szkole, zadawało sobie pytania w stylu: „Za jakie grzechy? O czym on/ona do mnie rozmawia?”. Nie ukrywając sam byłem taką osobą, mimo, że miałem bardzo dobre oceny, a ćwiczenia w książkach nie stanowiły dla mnie żadnego problemu. Kiedy jednak dochodziło do rozmów z prawdziwymi obcokrajowcami miałem ochotę zapaść się pod ziemię. Nie potrafiłem wyartykułować żadnego sensownego zdania, bo bałem się, że użyję nie tego czasu co powinienem. Odkryłem także, że mój zasób słownictwa również jest zbyt ubogi. Po prawie 9 latach nauki! Też tak masz? W tym artykule dowiesz się jak pozbyć się blokady językowej
i połączyć przyjemne z pożytecznym :)

Gdzie leży problem?

Odpowiedź jest bardzo prosta! Najpierw jednak zastanówmy się jak nauka języka w szkole ma się do rzeczywistości. Jak zapewne wszyscy wiemy, metody nauczania stosowane na lekcjach często wywołują wiele wątpliwości i najwygodniej nam jest powiedzieć, że to wszystko wina nauczyciela. W końcu to on nas uczy, on skazuje nas na wkuwanie całych kolumn słownictwa! Okrutna zła i podła nauczycielka! Otóż prawda jest taka, że często nie jest to jej wina, a systemu nauczania, który wymusza na nauczycielu przerobienie ściśle określonego zakresu materiału w daną liczbę lekcji. Cały system jest ułożony tak, by przygotować nas do różnych egzaminów (ósmoklasisty, matury itd), a nie do komunikowania się z obcokrajowcami. Kolejnym problemem jest brak wiedzy jak uczyć się języka. Jeżeli ograniczamy się tylko i wyłącznie do lekcji w szkole i oczekujemy, że opanujemy dany język na wysokim poziomie to niestety ta historia nie zakończy się „happy end’em”
i w najlepszym wypadku zostaniemy ochrzczeni mianem „niemowy”. Jak tego uniknąć?

Sposobów jest mnóstwo!

Ucząc się języka angielskiego online (tak samo jak innych języków obcych) należy pamiętać, by rozwijać takie umiejętności językowe jak: słuchanie, mówienie, czytanie oraz pisanie. Przeróżne aplikacje, kursy, kanały na YouTube, grupy na Facebook’u wystarczą, by rozwijać każdą z nich.

Przydatne są również różne kursy angielskiego online lub stacjonarne (o tym nieco później).

Kolejnym sposobem nauki angielskiego on-line jest słuchanie podcastów oraz radia internetowego (najlepiej wiadomości). „Ale ja i tak nic nie zrozumiem! Po co?”. Rozumiem, ale pozwól, że coś Ci wytłumaczę. Nasz mózg jest dosyć wybiórczy w kwestii przyswajanych informacji i na początku zawsze będziemy mieli trudności, by zrozumieć cokolwiek ze słuchanego tekstu. Jednak z czasem nasz mózg zacznie rejestrować co jest w nim mówione i odbierać to jako coś ważnego, a my będziemy coraz lepiej osłuchiwać się z językiem, którego się uczymy.

Warto też skorzystać z usług różnych szkół językowych działających online. Jest to o tyle wygodna opcja, że nauka jest uporządkowana, a lekcje są prowadzone na żywo. Tak więc mamy pewność, że czuwa nad nami ktoś, kto zawsze jest
w stanie nam pomóc. Dzięki temu nauka angielskiego online jest dużo bardziej efektywna i co za tym idzie przyjemniejsza :)

Możemy na przykład znaleźć native speaker’a! Aplikacje i chaty internetowe pełne są ludzi pragnących poznać przyjaciół nawet z drugiego końca świata. To niesamowite, że od ludzi mieszkających w Stanach Zjednoczonych, Meksyku
czy w Chinach, dzieli nas zaledwie parę kliknięć.

Istnieje również cała masa aplikacji ułatwiających nam naukę angielskiego online. Jednak żadna aplikacja nie zastąpi starego, dobrego zeszytu, książki czy też kursu. Aplikacje mogą być jedynie dodatkiem do codziennej nauki.

Kursy języka angielskiego online

Nauka angielskiego online staje się coraz popularniejsza, a to wszystko za sprawą coraz większej ilości nauczycieli, którzy wolni od wymagań systemu edukacji, wreszcie mogą wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć własne kursy angielskiego zróżnicowane pod względem formy (na żywo lub jako zbiór zadań i nagrań wideo) oraz oczywiście tematyki. Także każdy znajdzie coś dla siebie. Koszt takich kursów zależy od wielu czynników takich jak forma, zakres materiału, jakość oraz jak wydawca wycenia swoje produkty.

Na co warto zwrócić uwagę?

Ucząc się języka angielskiego online warto wiedzieć na czym się skupić na początku, kiedy zacząć uczyć się gramatyki oraz co tak naprawdę będzie przydatne podczas komunikacji z native speaker’em. Absolutnie podstawową rzeczą jaką musimy zrobić na początku jest zbudowanie swojej bazy słów (polecam sprawdzić 1000 najważniejszych słów po angielsku). Powinny one stanowić podstawę naszej komunikacji. Gramatykę możemy zacząć na poziomie 600-700 słów od nauki czasów „Present simple” oraz „Present continuous”. Warto też całkowicie „zatopić się w języku”. Co to znaczy? Zmiana języka w telefonie, grach komputerowych, czytanie artykułów oraz wyżej wspomniane słuchanie podcastów czy też radia i sprawdzanie znaczenia słów, których jeszcze nie znamy. W ten sposób naturalnie zwiększymy swój zasób słownictwa, nauczymy się wymowy oraz myślenia w danym języku. Na koniec jedną z najważniejszych rzeczy są motywacja oraz wytrwałość. Nauka języka obcego to zajęcie dla ludzi wyjątkowo cierpliwych i jednocześnie wyjątkowo upartych :) Trzeba mieć świadomość tego, że nie zawsze jest łatwo i przyjemnie, lecz kiedy już opanujesz dany język, nic nie jest w stanie odebrać Ci tej satysfakcji! Powodzenia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *