Jakie problemy możemy spotkać w trakcie słuchania w języku angielskim?

problem-z-angielskimUmiejętność słuchania ze zrozumieniem jest jedną z czterech podstawowych umiejętności wraz z mówieniem, pisaniem i czytaniem, które uczeń powinien nabyć w trakcie nauki języka obcego. Tak jak czytanie ze zrozumieniem tak tez słuchanie należy do grupy umiejętności receptywnych, które wymagają od uczącego się odpowiedniego odbioru, zrozumienia i interpretacji materiału przeczytanego bądź usłyszanego.

Słuchanie ze zrozumieniem w języku angielskim stawia przed odbiorcą wiele wyzwań i może mu przysporzyć wiele problemów:

 

  1. Osoby uczące się języka angielskiego, wyjeżdżając za granice bardzo często są zszokowane, iż nie są w stanie zrozumieć rodowitych użytkowników tego języka mimo, iż nie doświadczyły takich problemów w komunikacji ze swoim nauczycielem, kolegą czy koleżanką z klasy. Przyczyną tego problemu jest fakt, iż native speakerzy języka angielskiego łączą, opuszczają lub zmieniają niektóre dźwięki przez co słowa wypowiadane przez nich brzmią całkowicie inaczej niż gdy są wypowiadane przez wykładowcę. Kolejnym źródłem niezrozumienia native speakera jest fakt, iż słowa wypowiadane w odosobnieniu mają inną formę niż gdy są wypowiadane w całym zdaniu.
  2. Częstym powodem niezrozumienia danego nagrania np. piosenki, audycji radiowej czy rozmowy telefonicznej jest zbyt szybkie tempo mówienia. Warto wspomnieć, iż przyczyną tego problemu jest brak automatyzacji w procesie przyswajania materiału audio. Aby rozwiązać ten problem uczniowie powinni słuchać jak najwięcej nagrań anglojęzycznych aby odbiór materiału stał się automatyczny.
  3. Inną często pojawiającą się trudnością w słuchaniu nie tylko w języku angielskim są długie nagrania. Uczniowie nie potrafią skupić się przez dłuższy okres czasu, wyłączają się bądź są przytłoczeni zbyt duża ilością informacji pojawiającą się w nagraniu.
  4. Innym, możliwym problemem w odbiorze tekstu słuchanego w języku angielskim jest skupianie się na poszczególnych słowach materiału. Uczniowie powinni zrozumieć przede wszystkim ogólną ideę tekstu a następnie skupić się na szczegółach, jednak nigdy nie powinni próbować analizować każdego wyrazu w nagraniu.

Słuchanie ze zrozumieniem może być nie lada wyzwaniem dla uczących się języka angielskiego. Dlatego tak ważne jest zachęcanie uczących się do słuchania materiałów autentycznych np. piosenek, audycji radiowych czy telewizyjnych już od najmłodszych lat aby proces odbioru materiału audio stał się szybki i automatyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *