Przegląd ogólnopolskich konkursów z języka angielskiego

Każdego roku organizowane są konkursy z języka angielskiego na różną skalę i obejmujące uczniów różnych roczników. Najwyższym poziomem mogą pochwalić się konkursy ogólnopolskie. Jednym z najpopularniejszych jest konkurs „FOX” organizowany już od 13 lat i przeznaczony dla uczniów od kl. III szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej. Uczniowie poszczególnych typów szkół przydzielani są do odpowiedniej grupy wiekowej. Po podziale wyłania się pięć grup po dwa roczniki w każdej, i tak licząc od kl. III szkoły podstawowej pojawiają się grupy o nazwach: Kittens, Bunnies, Ducks, Lions, Eagles. Główną nagrodą jest wyjazd na tygodniowy obóz językowy. „FOX” cieszy się coraz większą popularnością o czym najlepiej świadczy rokrocznie wzrastająca ilość uczestników- do tej pory konkursowy test wypełniło ponad 350 tysięcy uczniów. Jak już wcześniej napisałem konkurs stoi na bardzo wysokim poziomie, który niewątpliwie zapewnia organizator – Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, co zapewne ma nie mały wpływ na liczbę zainteresowanych.

Innymi ogólnopolskimi konkursami z j. angielskiego są „Pingwin” (http://www.edi.edu.pl/pingwin) i „Panda” (http://www.edi.edu.pl/panda) organizowane przez Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe EDI. Są one skierowane do uczniów kl. IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Organizatorzy przygotowali testy na trzech poziomach trudności, z czego każdy kolejny obejmuje szerszy zakres materiału. Najlepsi uczestnicy zostają wyróżnieni nagrodami książkowymi oraz dyplomami.

Jeszcze inny konkurs nosi nazwę ALBUS i od kilku lat jest organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej. ALBUS podobnie jak „Pingwin” i „Panda” obejmuje uczniów kl. IV-VI i I-III, podobne są również nagrody. Każdy z tych (i wiele innych) konkursów organizowany jest przede wszystkim po to, by zachęcić uczniów do nauki języka angielskiego, interesowania się nim oraz wzbudzania w uczniach wewnętrznej motywacji do samodoskonalenia w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *